info@Azaranpallet.ir - 02632322059 - 09123681579 - 09355315244

مخازن پلی اتیلن ( تانکرهای پلاستیکی ):

مقاله توسط: در: 27th نوامبر 2016 تحت عنوان: تانکر پلاستیکی, مقالات

مخازن پلی اتیلن ( تانکرهای پلاستیکی ): مخزن ذخیره آب در تنوع های مختلف مخزن پلی اتیلن و منبع گالوانیزه طراحی و تولید می شوند. مخزن ذخیره آب یا همان تانکر پلاستیکی ذخیره آب تا حجم 30000 لیتر از مواد پلی اتیلن چند لایه در انواع مختلف عمودی، افقی، ته قیفی، مکعبی، زیر پله، پشت وانتی، سمپاش، سپتیک و بالشتی، وان های صنعتی و … ساخته می شود. بسته به فضای مورد نیاز و حجم درخواستی خریدار از دسته های زیر انتخاب خود را انجام دهد.

مخازن افقی پلی اتیلن

مخازن افقی: 70 لیتر تا 5000 لیتر، تک لایه و چند لایه، ضد جلبک و آنتی باکتریال

مخازن عمودی پلی اتیلن

مخازن عمودی: 50 لیتر تا 10000 لیتر، تک لایه و چند لایه، ضد جلبک و آنتی باکتریال

مخازن زیر پله ای پلی اتیلن

مخازن زیرپله ای: 1000 لیتری و 2000 لیتری، تک لایه و چند لایه، ضد جلبک و آنتی باکتریال

مخازن مکعبی پلی اتیلن

مخازن مکعبی: 275، 1000 و 2000 لیتری، تک لایه و چند لایه، ضد جلبک و آنتی باکتریال

توضیحات: مخازن پلی اتیلن یا همان تانکرهای پلاستیکی، به صورت شفاف، در انواع یک لایه، دو لایه، سه لایه و چهار لایه ساخته می شوند. منابع سه لایه و چهارلایه به عنوان مخازن پلی اتیلن ضد بو و ضد جلبک به خریدار معرفی می گردند.

در مواد پلی اتیلنی که با تایید وزارت بهداشت همراه بوده، مواد بازیافتی پلاستیکی بازیافتی استفاده نمی شود. به همین جهت این محصولات پلی اتیلنی مناسب برای ذخیره سازی آب آشامیدنی بهداشتی می باشند.

 با توجه به اینکه هر چقدر تعداد لایه های این مخزن بیشتر باشد، وزن آن، ضخامت منبع و نیز قدرت ضد جلبک و میکرو ارگانیسم بودن آن افزایش خواهد یافت توجه فرمایید که مخزن را به گونه ای انتخاب کنید که علاوه بر سازگاری حجم و ابعاد منبع با محل نصب، منبع را به راحتی بتوان به محل نصب انتقال داد.

مناسبترین مکان برای نصب مخازن پلی اتیلن:

برای نگهداری مایعات در فضای سرپوشیده مناسبترین مخازن، مخازن تک لایه  و شفاف می باشند.

 همینطور برای نگهداری مایعات در مناطق معتدل، مخازن دو جداره مناسب می باشند.

و برای نگهداری مایعات در فضای باز در مناطق سردسیر و گرمسیر، مخازن 3 و 4 جداره مناسب می باشند.

لایه میانی مخازن 3 و 4 لایه به رنگ مشکی تولید می شوند تا برای جلوگیری از رشد جلبک در داخل تانکر پلاستیکی آب در مناطقی که نور خورشید شدید است مناسب باشند. همچنین از این نوع تانکرهای پلاستیکی برای نگهداری اسید و مواد شیمیایی حساس به نور می توان استفاده کرد.

برای مناطق سردسیر نیز تانکرهای پلاستیکی 2 جداره به علت عبور نور کمتر در مناطقی که نور خورشید کم می باشند مناسب هستند چرا که مانع رشد جلبک در این مخازن می شوند.

برای جلوگیری از تغییر رنگ و بو و مزه آب از تانکرهای پلاستیکی چند لایه استفاده می شود چرا که تعداد زیاد لایه ها مانع ورود نور ماورای بنفش می شود. هر چه تعداد لایه ها بیشتر شود به همان میزان ضخامت مخزن نیز افزایش خواهد یافت و نور ماورای بنفش کمتر به داخل مخزن نفوذ خواهد کرد.

مخزن های تک لایه، شفاف و سفید رنگ می باشند. این مخزن ها بیشتر برای مکان هایی که در سایه هستند و یا سرپوشیده می باشند استفاده می شوند. اگر این منابع زیر نور خورشید قرار بگیرند آب دارای طعم و مزه و بوی بدی خواهند شد.

انواع مخازن پلی اتیلن

شکل های مختلف مخزن های پلاستیکی آب پلی اتیلن:

مخزن های ذخیره آب در شکل های مختلف مخازن عمودی، مخازن افقی، مخازن بیضی، مخازن مکعبی، مخازن سم پاش، مخازن انبساط، مخازن قیفی و… طراحی و تولید می شوند.

خصوصیات مخازن چند لایه:

1- مقاومت مخزن های ذخیره پلاستیکی در دماهای پایین بسیار بالاست و در صورت یخ بستن آب، مشکلی برای این مخازن بوجود نمی آید

2- نصب اتصالات و سوراخکاری بر روی بدنه این منابع بسیار راحت بوده و بوسیله ی جوشکاری اتصالات پلی اتیلن به بدنه ی مخزن متصل و جزئی از بدنه ی مخزن پلاستیکی آب خواهد شد.

3- مخزن ذخیره آب دارای مواد اولیه food grade با مجوز سازمان غذا  و دارو می باشد که این منابع را برای صنایع غذایی قابل استفاده می گرداند.

4- جداره ی مخزن مانع ورود نور خورشید می شود تا از نفوذ اشعه ماورای بنفش به داخل مخزن ذخیره آب جلوگیری شود.

5- شیارهای موجود بر روی دیواره ی مخزن های ذخیره آب( تانکرهای پلاستیکی ) موجب تقویت مقاومت فیزیکی، مکانیکی و همچنین زیبایی آنها می باشند.

 6- مخزن ذخیره آب تولید شده از مواد پلی اتیلن قادر هست تا آب آشامیدنی را برای مدت های طولانی بدون تغییر در رنگ، بو و مزه آن نگه داری کند.

7- برای نگه داری اسیدها و بازها و مواد شیمیایی فعال، مخازن پلی اتیلن بهترین گزینه می باشند. زیرا در برابر این مواد مقاوم هستند.

انواع کاربردهای مخازن پلی اتیلن:

1- خانگی: آب آشامیدنی و آتش نشانی ( میکرو ارگانیسم و ضد جلبک )

2- صنعتی: ذخیره انواع مواد مصرفی شیمیایی و اسید در صنایع مختلف

ملاحظاتی درباره شرایط نگه داری مخازن و وان های پلی اتیلن:

از قراردادن بار اضافی بر روی مخزن ذخیره پلاستیکی خودداری کنید.

 و از ایستادن و یا کارکردن بر روی مخزن های ذخیره پلاستیکی خودداری کنید.

 همینطور از جابه جا کردن مخازن و وان های حاوی مایعات اجتناب کنید.

مخازن پلی اتیلن ( مخزن های ذخیره پلاستیکی ) و وان پلی اتیلن برای نگه داری از مایعات در فشار اتمسفر تولید شده اند.

از استقرار مخزن های پلی اتیلن و وان پلی اتیلن در کنار وسایل و منبع های گرمایشی و همچنین روشن کردن آتش در کنار آنها اجتناب کنید.

از وارد کردن فشار به بدنه ی مخازن پلی اتیلن و وان پلی اتیلن و با شی نوک تیز به آنها ضربه زدن، جدا پرهیز کنید.

برای چه از این منابع در صنایع پمپ استفاده می شود؟

پمپ ها آب را به سمت خود می کشند و این کار آنها با مکث نیز همراه است. برای همین اگر به شبکه آبرسانی وصل شوند روی آبرسانی در بقیه جاها تاثیرگذاشته و فشار آب را در نواحی مختلف تحت تاثیر قرار می دهند. برای همین برای استفاده از پمپ ها نیاز به مخزن ذخیره آب می باشد.

برای مثال فرض کنید در محله ای 5 خانه از پمپ آب استفاده می کنند و 5 خانه دیگر پمپ آب ندارند با این اوصاف به 5 خانه ای که پمپ آب ندارند آب نمی رسد. حال اگر از یک مخزن ذخیره آب بین پمپ و شبکه آب رسانی استفاده کنند فشار مکش پمپ روی مخزن ذخیره آب می آید و مشکلی در شبکه آب رسانی بوجود نخواهد آمد.

روش نصب مخزن آب

نحوه ی استفاده از سیستم لوله کشی مخزن و خود مخزن آب بسته به گذاشتن یا نگذاشتن پمپ در مقابل آن متفاوت است.

ابتدا برای خرید یک منبع ذخیره ( تانکر پلاستیکی ) باید به این نکته توجه داشته باشید که از پمپ مناسب برای اینکار استفاده کنید. پمپ ها بسته به مدلی که دارند دارای مکش کم و یا زیادی می باشند. حدالامکان به این موضوع باید توجه داشت که منبع ذخیره آب باید دارای حجمی باشد که در صورت اتصال به پمپ راحت مکش کند و هوا نکشد.

در گذشته بجای پمپ ها تانکرهای آب را در اراتفاعات قرار میدادند تا مشکل فشار آب برطرف شود مثلا تانکر آب را در پشت بام قرار می دادند. اما رفته رفته این کار به دلیل مشکلاتی که دارد کمتر انجام می شود.

دلایلی که استفاده از این روش را منسوخ کرده است:

1- به دلیل اینکه این سیستم برپایه نیروی جاذبه زمین است، فشار موجود در منبع ذخیره آب فقط برای طبقه های پایینی ساختمان خوب بود. هر چقدر که از منبع آب پایین تر باشیم، فشار آب بهتر و طبقات بالایی به دلیل زدیک بودن به منبع آب دارای فشار آب کمتری بودند.

2- گرم و سرد شدن منبع ذخیره آب در تابستان و زمستان یکی دیگر از مشکلات استفاده از این روش هست. با صرف هزینه سقف و پوشش عایق برای پیشگیری از این حالت می توان ایجاد کرد اما مشکل را به طور کامل برطرف نمی کند.

3- با توجه به حجم تانکر آب ( تانکر پلاستیکی یا … ) و فشار آب شهر، پر شدن تانکر در طول یک شبانه روز ممکن نخواهد بود

گردآورنده: آذران پلاست، تولید کننده و فروشنده انواع مخازن پلی اتیلن